XV Międzynarodowy Festiwal Koronki Klockowej

W dniach 2-5 październik 2014 r. odbył się jubileuszowy XV Międzynarodowy Festiwal Koronki Klockowej w sali widowiskowej „Koronka”. Festiwal poprowadzili: Pani Jadwiga Bryndal – Dyrektor Centrum Kultury i Promocji Gminy Bobowa i Pan Bogdan Krok – Prezes Stowarzyszenia Twórczości Regionalnej, a uroczystego otwarcia dokonał Pan Wacław Ligęza – Burmistrz Bobowej. Na otwarcie Festiwalu przybyło wiele osób, zarówno młodszych jak i starszych. Przybyli także samorządowcy oraz lokalni politycy, m.in.: senator Stanisław Kogut, starosta gorlicki Mirosław Wędrychowicz, wójt Korzennej Leszek Skowron, prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej Leszek Zegzda, radni powiatu gorlickiego: Zygmunt Fryczek i Adam Urbanek, przewodniczący Rady Miejskiej w Bobowej Stanisław Siedlarz, radni Gminy Bobowa oraz urzędnicy Urzędu Miejskiego w Bobowej.

W Festiwalu udział wzięli twórcy koronek klockowych z Belgii, Czech, Chorwacji, Holandii, Niemiec, Rosji, Słowacji oraz z Polski – z Krakowa i miejscowe koronczarki z Bobowej. Stoiska festiwalowe dostępne były dla zwiedzających w każdy dzień podczas trwania Festiwalu od godziny 10:00 do godziny 18:00. Również w każdy dzień odbywał się pokaz mody projektantek z Czech: Ivany Domanjovej oraz Dany Maśkovej inspirowany sposobami zestawienia koronki klockowej z ubraniem. Drugiego dnia Festiwalu (tj. 03.10.2014) odbył się wernisaż wystawy koronczarek z Presova (Słowacja) w kościele Św. Zofii. W sali widowiskowej „Koronka” ogłoszono wyniki i rozdano nagrody w XX Ogólnopolskim Konkursie Koronki Klockowej.

Była to kolejna edycja Festiwalu Koronki pod honorowym patronatem Marka Sowy - Marszałka Województwa Małopolskiego.
Patronami medialnymi imprezy byli: TVP SA o/Kraków, RDN Małopolska, portale: bobowa24 oraz pogórze24.

XV Międzynarodowy Festiwal Koronki Klockowej zakończył koncert zespołu Enej poprzedzony występem zespołu „Śwarni” z Bobowej oraz zabawa taneczna przy zespole „Skrzypki”.

• festiwal_03
  • festiwal_04